DİNLEME VE GİZLİ KAMERA SİSTEMLERİ

Kısa Menzilli Dinlemeler

Kısa mesafeli dinleme cihazlarında 100 mt ile 300 metre menzilde dinleme yapabilecek süper minyatür ürünler mevcuttur. Günümüz teknolojisinde olabildiğince küçük boyutlara indirgenmiş olduğundan akla gelebilecek her türlü objenin içerisine gizlenmiş olarak karşımıza çıkabilmektedir. Gelişmiş teknolojinin ileri seviyesindeki "böcek"leri, mikro amperler seviyelerindeki enerji tüketim kabiliyetleri sayesinde kendi pilleri ile günlerce gizlenmiş oldukları yerden yayın yapabilmektedirler. Uzun süreli dinleme hedeflenmiş olan uygulamalarda ise bu casus böcekler, içinde enerji barındıran aygıtlar içine de uygulanmaktadır. Bu sayede casus böcekler (Vericiler), enerjilerini uygulandıkları aygıt içindeki enerjiden alarak günler, haftalar hatta aylar boyu yayın yapabilmeleri sağlanabilmektedir. Profesyonel seviyedeki uygulamalarda, bu tip casus cihazların, herhangi biri tarafından tespit edilebilirdiği neredeyse imkansız olabilmektedir.  Piyasada kablosuz dinleme cihazlarında bulunabilirliği olan verici tiplerinde, kendi pilleri ile 1 aya kadar sürekli yayın yapabilen böcekler mevcuttur.

Uzak Menzilli Dinlemeler

300 metrenin üzerinde bir mesafede dinleme hedeflenen durumlarda tercih edilecek cihazlar ayrı bir kategoride yerini almaktadır. Böyle bir durumda GSM tabalı ürünler tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Bu tip casus dinleme cihazları istenilen her türlü objenin içine uygulanabilmektedir. GSM tabalı dinleme cihazı ortama yerleştirilmeden önce cihazın içine Sim kart yerleştirilerek ortama bırakılmaktadır. Bu cihazlar sürekli RF (Radio Frequence) tabanlı yayın yapmadığından dolayı, arama yapıldığı esnada aktif değilse tespit edilebilirliği bulunmamaktadır. Bu tip GSM tabanlı dinleme cihazı, dinlenmesi istenilen esnada, dinleyecek kişi tarafından aranarak aktif edilmektedir.  Bu sayede ortam, telefon hatları üzerinden dinlenebilmekte ve uzaktan kaydedilebilmektedir.

Uzaktan Böceksiz Dinlemeler

Dinlenmesi planlanan ortama verici yerleştirilmeden yapılan yüksek teknolojili dinleme sistemleridir. Dinlenecek ortama gönderilen Infrared Lazer ile ses titreşimlerinin aynı yolla geri taşınıp sese çevrilmesini sağlayan ürünlerdir. Bu tip ürünler yüksek maliyetli tam profesyonel ürünler olduğundan bireysel anlamda satın alınıp kullanılabilecek olan ürünler değildir. Emniyet ve istihbarat birimleri tarafından kullanılabilen sistemlerdir.

Gizli Kameralar

Gizli görüntü yakalayabilen cihazlar da günümüz teknolojisi sayesinde inanılmaz boyutlara indirgenmiş olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sesli video yakalayabilen cihazlar bir kalemin içine sığabilecek boyutlara varan ölçülerde her türlü eşya içine kolaylıkla gizlenebilen kameralardır. Bu tip kameraların türlerine göre kayıt süreleri (kayıt kapasiteleri) ve batarya ömürleri limitli olduğundan kısa süreli operasyonlarda tercih edilebilmektedir. Uzun süreli kayıt hedeflenen durumlarda ise kullanılacak sistem ve düzenekler farklılaşmaktadır. Bu tip kameralar da sürekli enerji alabileceği bir eşya içine yerleştirilmektedir. Kayıt sistemi olarak da, ya harddisk'e sahip bir DVR kullanılmakta veya  IP tabanlı server üniteleri aracılığı ile internet veya wireless network üzerinden aktarılarak uzaktan kaydedilmesi mümkün olabilmektedir. Bu tip gizli kameralara en bilindik örnekler ise, dvd player, abajur, kütüphanede duran bir kitap içinde, prizde duran bir adaptör içinde, mevcut TV içinde, klima içinde olabilmektedir. Ancak yinede bu uygulamayı akla gelebilecek her türlü obje içine de sığdırmak mümkün olabilmektedir.

Taşınabilir Kameralar

Medya ve istihbarat birimlerince kullanılan seyyar kameralar da kamerayı taşıyacak kişinin üzerinde değişik tiplerde olabilmektedir. En bilindik tipleri düğme kameralardır. Ancak üst düzey profesyonel bir kamera kullanıldığında ise bu kameralar karşımıza kravat, gözlük, kol saati, cep telefonu, kravat iğnesi, sigara paketi, hesap makinası, çakmak, usb bellek, kimlik kartı görünümünde, ayakkabı üzerinde, şapka içinde, bluetooth kulaklık veya mp3 kulaklığı görünümünde çıkabilmektedir. Tipi ne olursa olsun bu tip kameraların tesbit cihazı kullanılmaksızın fark edilmesi mümkün değildir.
Copyright 2004 - 2012
Bu Web Adresi bir AG34 Elektronik Güvenlik Sitesidir..

AG34 Elektronik Güvenlik Sistemleri San. ve Tic.
Tel : +90 216 472-6188 PBX    Gsm : + 90 533 724-8853
AG34 Elektronik Güvenlik
TEL : 0 216 472-6188 / GSM : 0 533 724-8853