Copyright 2004 - 2012
Bu Web Adresi bir AG34 Elektronik Güvenlik Sitesidir..

AG34 Elektronik Güvenlik Sistemleri San. ve Tic.
Tel : +90 216 472-6188 PBX    Gsm : + 90 533 724-8853
TEL : 0 216 472-6188 / GSM : 0 533 724-8853
AG34 Elektronik Güvenlik
Kablosuz Dinleme Cihazları

Ortamınızdaki olası bir kablosuz dinleme cihazından korunmanın kesin bir methodu ne yazıkki bulunmamaktadır. Ancak bazı ürün ve methodlar ile büyük ölçüde defans sağlamanız mümkün olabilmektedir. Kablosuz dinleme cihazları iki ana grup altında toplanmaktadır. “Dijital” ve “Analog” platformda çalışan tipleri mevcuttur.

Analog olan casus böcek tipleri ; bildiğimiz telsiz mantığında çalışan cihazlardır. Bu yapıdaki casus böceklerin “RF Dedektör” adı verilen bir “Verici Tespit Cihazı” ile tespit edilmesi kolaylıkla mümkündür. Bu tip bir böcek dedektörünün temin edilmesi ile bu grupta yer alan dinleme cihazlarını kolaylıkla tespit edebilir ve bulundukları yeri belirleyerek imha edebilirsiniz. Bu noktada alınacak cihazın kalitesi ve başarısı da çok önemlidir. Ortamınızdaki olası bir casus böcek dinleme cihazının çok düşük güçte yayın yapıyor oluşu, tespit edilebilirlik menzilini de önemli ölçüde azaltacağından hassas algılama kabiliyetine sahip bir sinyal dedektörü almakta fayda vardır. Böceğin düşük güçte yayın yapan bir standarda sahip oluşu bir yana, kullandığı pil gücünün de düşmesiyle birlikte bu yayın gücü daha da azalacak ve tespiti iyice zorlaşacaktır. Bu nedenle ciddi bir güvenlik isteniyorsa ciddi bir cihaz edinilmesi gerekmektedir. Çok nadir olmakla birlikte yine de mümkünlüğü açısından özel modülasyon tiplerine sahip farklı dinleme cihazları da vardır.

Piyasada “Böcek Dedektörü” satmakta olan ve  “Profesyonel Böcek Arama Hizmeti” sunduğunu iddia eden kişilerin(!) de ilk defa duyuyor oldukları bir farklı method olan SSB modülasyonu kullanan cihazlar; algıladıkları ses şiddetine göre modülasyonu frekans üzerine şiddet olarak yasıtarak yayın yaparlar. SSB Modülasyon biçimi kendi arasında da 2 farklı yapıya ayrılır. LSB ve USB adıyla anılan iki farklı biçimlemede, ses frekans üzerine modüle edilerek uzaktan dinleme imkanı sunan bir sistem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Aşağıdaki şemada da gördüğünüz gibi frekansa salınan yayın anlık ve kesik kesik olmakla birlikte tespiti ancak frekans tekniği bilgisine sahip kişilerce değerlendirilebilmektedir.  Kablosuz analog yayın yapan cihazlara ait FM-AM Modülasyon biçimleride kendi içlerinde farklılık gösterebilmektedir. Örneğin FM başlığı altında NFM-WFM modülasyon tiplemeleri dahi casus böcek cihazlarının tespit edilebilme değerlerini ciddi olarak değiştirebilmektedir. Özellikle bu konuda hizmet sunduğunu iddia eden kişilerden bu hizmeti alıyor olmak size faydadan çok zarar getirecektir. Ortamınızdaki  olası bir dinleme cihazının tespitinin %100 başarıyla profesyonel olarak yapılabilmesi ancak konu hakkında yeterlilik sahibi ekip tarafından yapılmasıyla mümkündür. Günümüzde piyasada gördüğümüz gibi karpuzcu, tezgahtar, oto elektrikçisi, tv tamircisi vb. kişilerce bu hizmet ne yazık ki doğru olarak sunulamaz. Bu yöndeki bir hizmet talebinizde ekibin yeterliliğini ve bilgi seviyesini, o ekibin veya kurumun kendi mekanında ziyaret ederek analiz ediniz.  Güvenlik açığınızı kapamak yerine daha da genişletmiş olacağınızı unutmayınız.


Analog sistem olması bir yana biraz daha profesyonel tasarlanmış uygulamaları da unutmamak gerekir. Bunlara örnek olarak uzaktan kumanda ile aktif edilen kablosuz  böcekleri gösterebiliriz. Bu tip cihazlar normalde radyo sinyali yaymadan bekleme konumunda olduklarından o esnada tespit edilmeleri mümkün değildir. Bu tip olası cihazların tespiti ise bir “Verici Tespit Cihazı”na sahip olarak gün içinde sürekli açık konumda beklenmesi ile mümkündür. AG34 profesyonel böcek arama hizmeti esnasında bu tip cihazların R.C. ünitelerini üzerinden aktif olmalarını sağlayarak tespitini mümkün kılmakta ve ikincil method olan “Non Linear Junction Detector” tespit cihazı ile gizlenmiş olduğu yerde üniteyi tespit eder.

Dijital olan casus böcek tipleri ; analog yayınlara göre tespiti daha zordur. Bu yayın mantığı analog yayındaki sürekliliğin tersine kısa ve kesik kesiktir. Bu yayın methoduna sahip cihazlar çok daha gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital casus böcek’e verilecebilecek en iyi örnek GSM teknolojisidir. Günümüzün küçülen teknolojisi sayesinde sim kartlı dinleme cihazları (Gsm Böcek) diye adlandırılan dinleme cihazları da artık yapılan dinlemelerin genelini teşkil etmektedir. Wireless (Kablosuz internet) kullanan dinleme cihazları da günümüzde mevcuttur ve nadiren de olsa kullanılmaktadır. Bu tip Wi-Fi casus böcekler ortamdaki seslerin kablosuz ağ yoluyla internet üzerinden ortamın dinlenebilmesini mümkün kılmaktadır.  Dijital platformdaki cihaların tespiti ne yazıkki basit rf dedektörler ile yapılalamaktadır. Bu tip yayınlar ancak Dijital Tuner’e sahip üst sınıf cihazlar ile algılanabilmekte ve tespiti yapılabilmektedir.  Dijital yayın teknolojisine sahip cihazlar, stabil yayın kabiliyetinin getirdiği avantaj sayesinde daha yüksek frekansları rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Örndeğin 2G Gsm sistemi 900 – 1800 Mhz kıllanırken, 3G teknolojili cihazlar 2100 Mhz bandını kullanırlar. Kablosuz internet sistemleri ise 2400 Mhz bandını kullanır. Günümüzün sınır tanımayan teknolojisinim getirdiği yeni nesil bazı cihaz ve sistemler ise 5,8 Ghz bandını kullanmaktadırlar.  5,8 Ghz bandını kullanan video aktarıcı özel sistemler AG34 Elektronik Güvenlik Sistemleri firma raflarımızda yerini çoktan almıştır ve almaya da devam etmektedir.  Bu tip üst sınıf böceklerin tespiti ise amatör kişilerce daha da zor gözlemlenmektedir. Bu konuda kullanılabilecek iyi ve doğru cihazların olması  ve alınabilmesi bir yana, bu konuda pratiklik kazanmak açısından ürün ile birlikte detaylı bir eğitimin de alınması gerekmektedir. AG34 bu konuda dünya pazarındaki üretilmiş her türlü kablosuz dinleme cihazı nezdinde bu eğitimi cihaz satışı ile birlikte müşterisine sunmaktadır.

Tüm yazı ve bilgilerimizi web sitelerimizden çalınması sebebiyle konuya daha derinlemesine ne yazık ki giremiyoruz. AG34 yazı, görsel ve makalelerinin edepsizce kopyalanarak kullanılmasından ve  kullanan kişilerin de bu bilgileri  kendilerine mal etmeleri karşısında  artık sebil olarak sunmamaktayız. Detaylı bilgi ve eğitim, firmamız çatısı altında zaten ürün satışı ile birlikte ve hizmet sunumu esnasında detaylı olarak değerli müşterilerimize sunulmaktadır.

Kapalı Devre Tabir Edilen Casus Cihazlar

Kapalı devre tabir edilen casus cihazlar kendi aralarında farklılık göstermektedir. Ses kayıt cihazları bu kapsamda kullanılan en yaygın cihazdır. TS-Market.net ürünleri gibi Guinness rekorlar kitabında yerini almış ultra küçük ses kaydedici cihazlar kolaylıkla casus böcek olarak kullanılabilmektedir. Mini boyutları ile her yere kolaylıkla gizlenebilmekte ve o ortamda gün – günler boyu ses kaydı yapabilmektedirler. Ancak bu cihazlardaki sıkıntı ise, yapılan kaydı dinleyebilmek için tekrar o cihazın gizlendiği yerden alınması gererekliliğidir. Dolayısı ile bu uygulama ancak ortamınıza sürekli girip çıkan biri tarafından yapılabilmektedir. Bu uygulamada kullanılan ses kayıt cihazları her hangi bir sinyal (R.F.) yaymadıklarından dolayı “Verici Tespit Cihazları” – “RF Dedektörler” – “Böcek Dedektörleri” tarafından tespit edilmesi mümkün değildir. Piyasada gerçek dışı vaadlerde bulunarak ürün satışı yapan kişilere de rastlamaktayız. Bu tip kendi bünyesine kayıt yapan casus böcek  cihazlar, ancak profesyonel bir ekip tarafından ve doğru (!) teknik techizat kullanılarak tespit edilebilir. Bu tip cihazların tespitinde kullanılabilecek “doğru teknik techizat”ın adı da “Non Linear Junction Detector” adıyla anılan elektronik plaketleri tespit edebilen manyetik cihazlardır. Bu tip dedektörler casus böcek cihazlarını gizlendikleri yerde çalışsın veya çalışmasın tespit edebilmektedir.  Bu dedektör tipleri $15.000?dan başlayan fiyatlar ile dünya pazarında satılmaktadır ve maliyeti açısından bireysel alımı söz konusu olamamaktadır.  AG34 firmamız bazı kişi ve firmaların göz boyayıcı görsel şov cihazlarının aksine “Profesyonel Böcek Arama Hizmeti” kapsamında yaptığı işin hakkını doğru biçimde vermek maksadı ile dünya standartlarındaki  gerçek TSCM cihazları ile bu hizmeti sunmaktadır. AG34 bu sektörün en iyi olduğu Amerika, İngiltere ve İsrail’de bu hizmetin sunulduğu cihazların aynılarına sahiptir ve bu hizmeti aynı kalitede sunmaktadır.  Amerikada bir senatörün makam odasında nasıl böcek taraması yapılıyorsa AG34 müşterisinin ortamında da aynı seviyede ve aynı teknik techizat ile bu hizmet sunulmaktadır.

Kapalı devre cihazlar kapsamında sayısız method ve sistem kullanılabilmektedir. Bunların en yaygın olanlarından biri de kablolu mikrofondur. Bu uygulama ortamınızın dekorasyonu esnasında veya birkaç saatlik kablolama sürecinden sonra kullanılabilecek bir methodtur. Bu uygulama ile ortam sesleri mikrofon ile ortamdan alınarak kablosu aracılığı ile dinlenecek olan bir başka odaya-ortama taşınır.  Bu tip bir sisteminde tespiti ancak “Non Linear Junction Detector” adı verilen cihazlar ile yapılabilmektedir.

Priz içi dinleme sistemleri de ileri seviye dinleme cihazlarıdır. Priz içlerine, tavan ışık armatürlerine, guat içinde, çoklu prizlere ve elektrik hattı olan her yere yerleştirilebilen profesyonel cihazlardır. Bu cihazlar uygulandıkları ortamdaki sesleri elektrik hatları üzerine modüle edip göndererek bina dahilindeki farklı bir yerden o ortamın dinlenebilmesini mümkün kılar. Bu cihazlarda asgrai kibrit kutusu büyüklüğünde bir ölçüye sahip olduklarından ve tespit edilmesinin son derece zor olduğundan üst düzey uygulamalarda tercih edilerek kullanılabilmektedir.

Uzaktan Lazerli Dinleme

Ortam dinlemelerinde kullanılan bir diğer method lazer ile dinleme sistemidir. Bu teknik üst düzey istihbarat uygulamalarında tercih edilmektedir. 50-500 metreye kadar menzillerde ortam bu biçimde dinlenebilmektedir. Uygulama açısından dinleyen ve dinlenen arasındaki konum şartları dinleme başarısını belirleyen başlıca faktördür. Bu tip Infrared (Laser) dinleme sistemlerinin tespiti için farklı bir tespit cihazı kullanılmaktadır. Cama yapıştırarak kullanacağınız Lazer Dedektör cihazı ile uzaktan ortamınıza yöneltilen bu tip bir uygulamada sesli ikaz vererek sizi uyarır. Bir başka pasif defans yöntemi de cam üzerinde titreşim yaratacak bir hoparlör ile sürekli müzik yayını yapmaktır. Cama dönük ve yakın bir biçimde kullanılan hoparlör ile yapacağınız müzik yayını, ortamdaki konuşmalarınızdan oluşan titreşilerin yerini alarak cam üzerinde müzik titreşimleri oluşmasını sağlayacak ve dinlemeyi başarısız kılacaktır.

İstihbarat Harikası Optik Dinleme

Günümüz teknolojisinde imkansız diye birşey neredeyse kalmıyor. Çok yeni bir teknoloji olan optik dinleme, ortamınızdaki açık bir lambadan yayılan ışık üzerinde sizin konuşmalarınızdan yayılan titreşim ile olan etkileşimini sese çeviren özel yazılım ve optik çözümleyiciler ile ortamınız dinlenebilmektedir. Bu dinlemede mesafe 1000 metreye kadar olabildiği gibi ortamınızdan dışarı sızan bir ışığın olması, dinlenebilmeniz için yeterli olması anlamına gelmektedir.  Bu methodlu dinlemeyi engelleyen özel “Dinleme Engelleyici” cihazımız çok yakın bir zamanda satışa sunulacaktır.